Historická technika

V této sekci naleznete infomace ohledně historické technice v našem sboru. Během naší dlouhodobé historie se nám podařili zachovat několik kusů historické techniky, které si vážíme nadevše. Některé prošli rozsáhlými opravami. Díky tomu se stali naší chloubou. Samozřejmě všechny jsou plně funkčí a neustále se používají při různých akcích.

,,Koňka´´

Historická koňská stříkačka tzv. Hydrofon byl roku 1877 dán do užívání našeho sboru od zakladatelky sboru paní hraběnky Clam – Gallasové.

Roku 1930 zažádal sbor, aby byl Hydrofon převeden do vlastnictví sboru. Této žádosti bylo vyhověno.

Poslední zásah byl uskutečněn 5.6.1930 při požáru tzv. Drůbežárny v Klášteře.

Bohužel rok výroby a kdo Hydrofon vyrobil není znám.

 

Další fotografie najdete zde.

Praga 1941

Sbor dobrovolných hasičů ve Žďáře nad Sázavou 2 - Zámek byl založen roku 1886. Jednou ze zakladatelek byla hraběnka Clam - Gallasová, majitelka zdejšího Zámku. Sboru dala do užívání i první Hydrofon - koňespřežná stříkačka, která je naší chloubou i dnes.

Po 133 letech má náš sbor 132 členů. Kromě historické koněspřežné stříkačky, sbor vlastní i historický vůz PRAGA z roku 1941. Pro fungování a zajišťování akcí využíví 9-ti místný Dopravní automobil Wolksvagen a zaplachtovaný přívěz. 

Před dvěma lety začal sbor s pomocí města Žďár nad Sázavou stavět sportovní hřiště pro potřeby Mladých hasičů a Dorostenců. Toto hřiště se nachází v Zámku na ulici Dvorská. 

Od roku 2004 je zásahová jednotka zařazena do režimu JPO 2/1, tím je předurčena na všchny možné zásahy s výjezdem do 5-ti minut od vyhlášení poplachu. K dispozici má automobilové cisterny a chemický přívez.

Každý rok pořádáme dvě hasičské soutěže, taneční zábavu, sběr železného šrotu a elektroodpadu. Pomáhamé se zajišťováním různých akcích v areálu Zámku nebo ve Žďáře samotném. Zúčasťňujeme se i různých akcích u okolích sborů.