Přehled novinek

21.12.2023 Ostatní - PF 2024

Přejeme všem našim spoluobčanům, partnerům a hasičům krásné svátky vánoční a hlavně hodně zdraví v novém roce.

Budeme se na vás opět těšit v roce 2024.

Vaši hasiči ze Zámku

13.10.2023 Mladí hasiči - Podzimní kolo hry Plamen 2023

Ač se může zdát, že již máme po sportovní sezóně, tak to ještě není úplně pravda. Naši Mladí hasiči mají za sebou 1. kolo nového ročníku hry Plamen, která je rozdělena na dvě části - Podzimní a a Jarní. Soutěž se konala v sobotu 7.10.2023 v Bohdalově. Disciplíny byly dvě - štafeta 4x60m a štafeta dvojic. Náš sbor měl zastoupení po jednom družstvu v kategorii Mladších (6-10 let) i Starších (11-14 let). Obě družstva nám udělala velkou radost, neudělala na žádné disciplíně jedinou chybičku, takže jsme věřili, že výsledky nebudou vůbec špatné. A měli jsme pravdu. Mladší hasiči brali krásné 7. místo a Starší hasiči ač nepopulární ale pro nás super 4. místo.

Souběžně s touto soutěží běžela ještě jedna a to Závod hasičské všestrannosti a brannosti. Tato soutěž je obměna Závodu požárnické všestrannosti. Do této soutěže jsme postavili jedno družstvo Starších a jedno družstvo Dorostenců. I zde jsme si nevedli špatně. Naši Starší obsadili 7. místo a Dorostenci 5. místo.

Všechna družstva nám udělala velkou radost a moc jim děkujeme za krásnou reprezentaci našeho sboru.

Další fotografie naleznete zde.

01.10.2023 Mladí hasiči - Seriál soutěží Regional Cup Mládeže 2023

Ještě zbývá zhodnotit činnost naši mládeže. Přesněji seriál soutěže Regional Cup Mládeže v Požárním útoku. Zde náš sbor měl zastoupení jak v mladší (do 11let) tak i ve starší kategorii (do 15 let). Seriál se skládal celkem z 8 soutěží. Letos to byla pro obě družstva premiéra v těchto kategoriích. Obě družstva se snažila, jak jen mohla. Naše družstvo mladších si vybojovalo 11. místo a družstvu starších 10. místo.

Všem moc gratulujeme a děkujeme za reprezentaci našeho sboru.

Další fotografie naleznete zde.

29.09.2023 Mladí hasiči - Seriál soutěží Žďárské ligy 2023

Naše vlastní akce máme za sebou, teď jsou na řadě naši sportovci. Prvně zhodnotíme družstva dospělých.

Lépe řečeno celý seriál Žďárské ligy v Požárním útoku. V této soutěži jsme měli zastoupení v podobě družstva Mužů a družstva Žen. Celkem 11 kol této soutěže musela družstva absolvovat. Začali 14.5.2023 a poslední soutěž měli 16.9.2023, kde se rozhodovalo i o celkovém pořadí celého seriálu. Družstvo Mužů i Žen celkově obsadilo 8. místo.

Byla to dlouhá a náročná cesta, bohužel se letos obě družstva často trápila. Naše sportovní stříkačka také nešlapala tak jak by měla. Věříme, že si obě družstva letošní smůlu vybrala na dlouho dobu dopředu a že příští rok to bude úplně o něčem jiném.

Oběma družstvům moc gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci našeho sboru.

Další fotografie naleznete zde.

28.09.2023 Akce sboru - 18. ročník Faraonského běhu

Třetí akci, kterou jsme pořádali byl 18. ročník Faraónského běhu na Zelenou horu, který se konal 23.9.2023. Letos nám celou soutěž nafotil fotograf Jiří Uchytil - https://www.facebook.com/profile.php?id=100093107696544. Oproti loňskému roku nám vyšlo počasí, takže se opět sešel krásný počet soutěžících. Přesně jich bylo 165, nejmladšímu byly pouhé 2 roky a nejstaršímu 83 let. Za náš sbor soutěžilo celkem 29 závodníků. Letos jsme se museli popasovat hned se dvěma zvláštnostmi. První z nich byl nejrychlejší čas, který zaběhnul Dan Kováč, ale jelikož nepatřil mezi hasiče, nemohl získat Putovní pohár. Je to takto nastavené již od začátku soutěže, která je primárně pro hasiče. I tak musíme uznat jeho kvality a připsat mu posunutí rekordu na čas 15,38s. Je to neskutečné, kam až se to posouvá. Druhou zvláštností bylo, že si putovní pohár odnesli 2 naši členové Jan Zerzánek a Matěj Košťál, kteří zaběhli shodný čas 17,68s. Ani letos nechyběl na startu nejstarší účastník pan Alois Bradáč, ve svých 83 letech schody zdolal v čase 54,67s.

Děkujeme všem sponzorům, kteří tuto akci podpořili. Dále i všem soutěžícím, kteří se akce účastnili.

Vaši Hasiči ze Zámku.

Další fotografie naleznete zde.

17.09.2023 Akce sboru - 20. ročník Memoriálu Jana Dřínka a Karla Herolda

Druhou soutěží byl 20. ročník Memoriálu Jana Dřínka a Karla Herolda. Tato soutěž se uskutečnila 16.9.2023 na víceúčelové dráze u Zimního stadionu, její naplní byl požární útok ,,klasika´´.

Na toto výročí se sjelo celkem 31 týmů, 21 družstev mužů a 10 družstev žen. Za domácí sbor se představila 2 družstva - muži a veteráni. Ženskou kategorii po roce opět ovládly hasičky z Nového Veselí. Jejich čas útoku byl 50,76s. V mužské kategorii požární útok zvládli hasiči z Odrance, čas jejich útoku byl 43,30s. Oběma týmům byly na rok propůjčeny Putovní poháry Jana Dřínka. Do veteránské kategorie se přihlásil tým z Okrsku Velká Losenice a domácího sboru Žďár nad Sázavou 2 – Zámek. Obě družstva splnila podmínku věkového průměru družstva nad 60 let. Lépe se požární útok povedl družstvu Okrsku Velká Losenice, jejich čas byl 69,22s. I jim byl na rok propůjčen Putovní pohár Karla Herolda.

Během soutěžení se pozvaní hosté odebrali na místní hřbitovy, aby zde zavzpomínali na velké hasičské osobnosti - Jana Dřínka a Karla Herolda. Položením kytice a zapálením svíčky jim vzdali úctu a hold.

Po soutěžní části se představili psovodi státní policie se svojí ukázkou výcviku, dále zabubnovaly děti z místní Základní školy „Džembíci“. Pro děti byl k dispozici skákací hrad, dále stánek BESIP se soutěžemi pro děti. K vidění byla i moderní technika hasičů a Policie ČR. Nemohlo chybět ani bohaté občerstvení.

Letos poprvé bylo vybíráno startovné, které jsme se rozhodli věnovat na dobrou věc. Přímo na místě převzala částku 7 tisíc korun paní učitelka Dana Bučková, které má na starosti s dalšími kolegyněmi právě skupinu „Džembíci“, kteří nám letos vystupovali. Jedná se o děti ze speciálních tříd. Jsme moc rádi, že jsme jim mohli přispět na jejich činnost. Fungují již takto 9 let, bubnují společně se svými učitelkami na velké africké bubny Djembe.

Poděkování patří všem sponzorům, kteří tuto akci podporují. Díky i všem hostům, kteří přijali naše pozvání. A samozřejmě díky i všem hasičským družstvům, kteří se soutěže účastnily.

Vaši hasiči ze Zámku.

Další fotografie naleznete zde.

11.09.2023 Mladí hasiči - 11. kolo Žďárské ligy

Máme za sebou velmi náročný měsíc. Zvládli jsme uspořádat celkem 3 soutěže. V tomto týdnu vám postupně přineseme články o každé z nich, a také nebude chybět zhodnocení našich soutěžních družstev z řad Mladých hasičů a dospělých.

První soutěž, kterou jsme uspořádali, byla Žďárská liga v požárním sportu, přesněji její 11. kolo. Soutěž se konala 10.9.2023 na hasičském hřišti v Hamrech nad Sázavou. O den dříve se konalo 10. kolo, které pořádal místní sbor Hamry n. S., takže to byl náročný víkend. Celkem se na start postavilo 40 družstev z řad mužů, žen, juniorů a juniorek. Náš sbor reprezentovalo jedno družstvo mužů a jedno družstvo žen. Závod byl velmi povedený, plný krásných výkonů. Bohužel našim družstvům se nedařilo, skončila až ke konci tabulky a bohužel se nám i porouchala sportovní stříkačka  . I to se stává.

I tak jim děkujeme za reprezentaci sboru.

Poděkování patří i všem sponzorům, kteří podpořili tuto soutěž cenami. Věříme, že soutěžní družstva odjížděla spokojená. Pro nás to byla premiéra pořádat tuto soutěž. Věříme, že jsme to zvládli.

Vaši hasiči 

01.09.2023 Mladí hasiči - Nábor Mladých hasičů

Rozšiřujeme řady našich Mladých hasičů. Neváhejte a kontaktujte naše vedoucí pro více informací. Tréninky máme každý týden ve středu a pátek od 16 do 18 hod. Náplň je velmi bohatá a obsáhlá. Hlavně jsme dobrá parta, kde se neustále něco děje.

01.09.2023 Mladí hasiči - Nocování s výlety

Naši Mladí hasiči mají za sebou 3 denní výletování s nocováním v hasičské zbrojnici. Původně bylo v plánu stanování na našem hřišti, ale kvůli špatnému počasí se musely změnit plány.

Na první den, děti vyrazily do Lanového parku v Domaníně, na Vyhlídku na Vírské přehradě a do Strašidelného zámku Draxmoor. Večer si opekly špekáčky na ohni a nedočkavě čekaly na Strašidelnou stezku odvahy. Druhý den byl na programu výlet do Kovo Zoo ve Starém Městě, a cestou zpátky okoukly Mohylu míru u Slavkova. Po návratu si děti užily filmový večer. Poslední den ač unaveny, děti vyrazily na výšlap do nedaleké Polničky Celkem měly v nohách 12 km. Po návratu do hasičské zbrojnice zbylo jen pobalit si věci, hezky po sobě uklidit a vyrazit domů.

Věříme, že si to všichni moc užili a děkujeme vedoucím za vytvoření pěkného programu pro naše Mladé hasiče.

Další fotografie naleznete zde.

24.08.2023 Akce sboru - Pyrocar 2023

Máme za sebou asi nejnáročnější akci letošního roku. Určitě jste zaregistrovali, že proběhl 6. ročník Největšího setkání hasičské techniky a jejich posádek - Pyrocar. Na letiště v Přibyslavi se sjelo přes 350 vozidel a přes 40 vystavovatelů. Návštěvnost byla veliká - přes 40 000 diváků. O pohoštění se staralo 11 Sborů dobrovolných hasičů. Mezi ně patřil i náš sbor. Nabídku jsme měli velmi pestrou od pečených prasat, přes tortilly, smažený sýr v housce, lívanečky a mnoho dalšího. Přípravy na tuto akci probíhaly velmi dlouho a intenzivně. Těžko se celý průběh akce popisuje. Myslím, že je hlavně potřeba poděkovat těm, kteří celou akci zajistili. Jedná se hlavně o naše mladé členy, kteří se toho zhostili bravurně. Pomocnou ruku podali někteří rodiče a další členové našeho sboru. Musíme poděkovat i SDH Nové Veselí, Svratka a Veselíčko za půjčení velkých stanů. Dále Zámku Kinských za zapůjčení dalších stanů.

Sice to byla náročná akce, ale přes to jsme si ji velmi užili.

Vaši hasiči ze Zámku.

Další fotografie naleznete zde.

22.05.2023 Mladí hasiči - Regional Cup Mládeže - 1. kolo Blízkov

V neděli pokračovali naši Mladší hasiči 1.kolem Regional Cupu Mládeže v Požárním útoku. Soutěž se konala v Blízkově. Náš sbor reprezentovalo jedno družstvo Mladších a jedno družstvo Starších. Obě dvě družstva měli premiéru ve své kategorii. Mladší si vyběhali krásné 5. místo a Starší brali 10. místo.

Přejeme jim hodně štěstí v dalších závodech.

Další fotografie naleznete zde.

22.05.2023 Array - Jarní Okresní kolo dorostenců 2023 a Okresní kolo Dospělých 2023

Máme za sebou náročný víkend plný soutěží. V sobotu dopoledne se v Hamrech nad Sázavou konalo Okresní kolo Dorostu. Náš sbor měl zastoupení v jednom družstvu smíšených dorostenců. Disciplíny měli Požární útok s vodou a štafety 4x100m. Při vyhlašování výsledků si naše družstvo šlo pro krásné 2.místo.

Děkujeme za krásnou reprezentaci sboru.

Hned odpoledne na stejném místě pokračovalo Okresní kolo Dospělých, kde jsme měli opět zastoupení v jednom družstvu Mužů. Soutěžili v disciplínách Požární útok s vodou, štafety 4x100m a 100m s překážkami. Při všech disciplínách se družstvu dařilo a díky tomu jsme opět stáli na stupních a brali jsme super 3. místo. Děkujeme našim kamarádům z Hamrů a Radostína za výpomoc.

Další fotografie naleznete zde.

10.05.2023 Akce sboru - Okrsková soutěž 2023

Máme za sebou první letošní soutěž, v neděli 7.5. se ve Světnově uskutečnila Okrsková soutěž v ,,klasice´´. Celkem se soutěžilo ve čtyřech disciplínách - požární útok, štafetový běh, pořadová příprava a testové otázky. Náš sbor se zúčastnil s jedním družstvem Mužů. Na konci soutěžního dne, po drobných chybách jsme obsadili krásné 5. místo ze 17 družstev.

Děkujeme celému družstvu Mužů za reprezentaci sboru.

Další fotografie naleznete zde.

19.04.2023 Akce sboru - Zlatý erb 2023

V úterý 18.4.2023 se na Krajském úřadě v Jihlavě konalo vyhlášení soutěže Zlatý erb 2023. Soutěží se zde o nejlepší webové stránky Sboru dobrovolných hasičů. Náš sbor se účastní pravidelně a vždy se umisťuje na předních příčkách. Jinak tomu nebylo ani letos. Odvezli jsme si krásné 3. místo. Velmi nás těší, že naše stránky jsou stále takto hodnoceny. Letos jsme získali i krásné ceny.

Děkujeme.

Další fotografie naleznete zde.

16.04.2023 Akce sboru - Sběr šrotu 2023

Máme za sebou Sběr železného šrotu a vyřazených elektrospotřebičů. Akce se konala v sobotu 15.4.2023. Od ranních hodin až do odpoledních hodin jsme sváželi z místních částí Žďáru Zámku, Vysočan a Vodojemu. Opět toho bylo požehnaně. Všem moc děkujeme. Tímto jste nám pomohly s financováním naší dobrovolné činnosti.

Děkujeme, vaši Hasiči ze Zámku

Další fotografie naleznete zde.

07.04.2023 Mladí hasiči - Čistá Vysočina 2023

Již tradičně jsme se zapojili do akce Čistá Vysočina. Na úklid podél silnic jsme vyrazili v pátek 7.5.2023. Šli jsme úsek ze Žďáru nad Sázavou přes Vysoké až do Počítek. Tento úsek chodíme pravidelně každý rok. Musíme říct, že nepořádku kolem silnic ubývá. Alespoň v tomto úseku.

Další fotografie naleznete zde.

07.04.2023 Mladí hasiči - Jarní brigáda na hřišti

Na Zelený čtvrtek naši ,,Mlaďoši´´ nelenili. Na hasičském hřišti se vrhli na jarní údržbu trávníků a renovaci základny k Požárnímu útoku. Dále začali brousit skladovací boudy, které už volaly po novém kabátu. Nakonec ještě postavili sportovní překážky k disciplínám 100m s překážkami a Požární útok CTIF. Za odměnu si opekli výborné špekáčky. Jak bude další příležitost, bude se v pracích pokračovat.

Další fotografie naleznete zde.

07.04.2023 Akce sboru - Sběr železného šrotu a elektroodpadu 2023

Opět po roce pořádáme Sběr železného šrotu a elektroodpadu. Akce se bude konat 15.4.2023 od 7:30 do 14:00 v městských částech Žďáru 2, 5, 7. Samozřejmě pokud se nám ozvete, že máte i železný odpad nebo elektroodpad jinde, tak se určitě domluvíme. Volat můžete na tel. 721064978. Těžké věci si vyneseme sami. Jinak vše nejlépe nachystejte až ráno, bohužel se stává, že připravené věci někdo sbírá před námi. Samozřejmě nemůžeme sbírat nebezpečný odpad (barvy, zářivky, aj.). Ohledně elektroodpadu sbíráme lednice, myčky, sporáky, televize, tiskárny a vše další ze spotřebičů.

O roznos informačních letáčku se postarali jako vždy naši Mladí hasiči.

Vaši Zámečtí hasiči.

17.03.2023 Akce sboru - Recyklujte s hasiči 2023

Krajská soutěž „Recyklujte s hasiči“ zná své vítěze za ročník 2022

Do aktivity zpětného odběru vysloužilých elektrospotřebičů se v loňském roce zapojilo 120 sborů dobrovolných hasičů z Kraje Vysočina. K recyklaci bylo do systému Elektrowin předáno 307 tun elektrospotřebičů. Kraj mezi 5 sborů dobrovolných hasičů (SDH) s nejvyšším množstvím sesbíraného elektra rozdělil 80 tis. Kč.

Podmínkou pro účast v soutěži bylo minimální množství elektrospotřebičů ve výši 500 kg sebraných za kalendářní rok. Přehled vítězů ročníku 2022:

1 SDH Kamenice (JI) 11,39t

2 SDH Žďár nad Sázavou 2 – Zámek (ZR) 9,93t

3 SDH Jimramov (ZR) 9,31t

4 SDH Dolní Cerekev (JI) 8,97t

5 SDH Bohdalov (ZR) 6,50t

Děkujeme, že nás v této aktivitě podporujete. V letošním roce máme naplánovaný sběr vyřazených elektrospotřebičů společně se sběrem železného šrotu v termínu 15.4.2023. Samozřejmě vyřazené elektrospotřebiče vybíráme po celý rok. Stačí nás kontaktovat a domluvit se na odvozu.

Další fotografie naleznete zde.

 

25.01.2023 Akce sboru - 136. Výroční Valná hromada

Začátkem ledna se v našem sboru konala 136. Výroční Valná hromada, kde jsme zhodnotily činnost za uplynulý rok 2022. Předneseny byly zprávy o činnosti sboru, o činnosti mládeže, dále zprávy revizora. Předáno bylo několik ocenění a vyznamenání za činnost ve sboru. Pozvánku od nás přijalo i několik hostu z našich partnerů. Po zkončení oficiální časti, byla pro všechny připravená večere, a následně společenský večer s živou hudbou. 

Výroční Valnou hromadu jsme měli po dvouleté odmlce kvůlu pandemii Covid-19. O to více jsme si celou akci užily.

Další fotografie naleznete zde.